Życie i twórczość Marii Skłodowskiej-Curie
Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. W 1883r. ukończyła ze złotym medalem gimnazjum rządowe. Po maturze postanowiła studiować nauki ścisłe. W Polsce podobnie jak w większości krajów Europy, nie miała takich możliwości, ponieważ nie przyjmowano wówczas na studia kobiet.
W latach 1884-1891 pracowała jako nauczycielka domowa i uczęszczała na kursy naukowe, gdzie opanowała podstawy analizy chemicznej i zetknęła się z pracą naukowo-badawczą.
W roku 1891 w wieku 24 lat podjęła studia na Sorbonie w Paryżu. Poznała tam Piotra Curie młodego utalentowanego fizyka, którego poślubiła w roku 1895. Wspólnie z mężem poświęciła się pracy naukowej. Po odkryciu przez Becquerela promieniotwórczości podjęła badania właściwości promieniotwórczych uranu i toru.
Małżonkowie Maria i Piotr Curie odkryli w 1898r dwa promieniotwórcze pierwiastki polon i rad. Pierwszemu nich nadali nazwę Polon na cześć kraju rodzinnego Marii Skłodowskiej-Curie Polski. Zjawisko promieniotwórczości było tematem jej rozprawy doktorskiej, zatytułowanej Badania ciał radioaktywnych, którą obroniła w 1903r. Została pierwszą kobietą doktorem na Sorbonie. W tym samym roku wraz z mężem otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.